فـيـلـم‌نـوشـتـه‌هـاFriday, July 24, 2015

قلاده طلا برای سگ‌های هنرمند

باورتان می‌شود که مهم‌ترین جشنواره دنیا جایزه‌ای هم به بهترین سگ بازیگر می‌دهد؟ در مراسمی مستقل از آیین پایانی جشنواره کن و در کنار معرفی برندگان جوایز بخش‌های دو هفته کارگردانان و سینه فونداسیون، «نخل سگ» هم به لاکی، سگی که در فیلم پرتغالی هزارویک شب حضور داشت، اهدا شد. پیش از آن، مؤسسه فیلم بریتانیا نیز این سگ را به عنوان سگ برتر فیلم‌ها انتخاب کرده بود. کیت مویر منتقد فیلم گفت این سگ ده نوع پرش مختلف در این فیلم انجام داده است. این سگ هنرمند که پودلی ترکیبی است، در برخی از صحنه‌های گفت‌وگوی فیلم با پارس کردن نیز شرکت کرده است. جایزه دوم این بخش نیز به سگی به نام باب رسید که در فیلم خرچنگ دریایی با کالین فارل و ریچل وایس همبازی شده است. هیأت داوران جایزه ویژه‌ای نیز به سگ بازیگر فیلم من یک سرباز هستم داد.
البته در واکنشی این‌جاپسند، موضوع با انتقاد فرانسوی‌هایی روبه‌رو شده که اهدای جایزه به سگ‌ها را سبک‌سری و رفتاری بی‌معنی آن هم برای جشنواره‌ای با این حد از سطح تفکر می‌خوانند. یک گزارشگر فرانسوی نیز گفت: «من سگ‌ها را دوست دارم ولی از زاویه دید فرانسوی اهدای جایزه به یک سگ در جشنواره‌ای سینمایی کمی غیرمأنوس است. انگلیسی‌ها آدم‌هایی عجیب‌اند، بگذارید آن‌ها این کار را بکنند.» اما پیتر بردشاو منتقد روزنامه گاردین و از اعضای هیأت داوری این جایزه از این تفسیر کمی برآشفت و تأکید کرد که چنین رویدادهایی به عنوان یک حس مشترک آنگلوساکسون باید بیش‌تر مورد توجه قرار بگیرد.
اما باور کنید که اهدای این جایزه به طور جدی از سال 2001 و با انتخاب یک هیأت داوری از منتقدان بین‌المللی در کن آغاز شده، دو یا سه جایزه در این رشته اهدا می‌شود و به قرینه جایزه نخل طلا (Palme d'Or) با یک بازی کلامی اسمش را گذاشته‌اند Palm Dog و جایزه‌اش یک قلاده چرمی است که این دو کلمه با فلزی به رنگ طلا بر آن نصب شده است. این جایزه می‌تواند به سگی واقعی یا انیمیشنی تعلق بگیرد. در سال 2003 سگ فیلم داگ‌ویل، سال 2005 سگ فیلم مغولستانی سگ غار زرد، سال 2007 سگ فیلم پرسپولیس، سال 2009 سگ انیمیشن بالا و روباه سخن‌گوی فیلم آنارشیست و سگ فیلم حرامزاده‌های بی‌آبرو این جایزه را بردند و سال 2011 سگ فیلم آرتیست. فهرست طولانی‌تر از این‌هاست. پانزده سال، هر سال دو یا سه جایزه. حالا ما بیاییم به سگ‌ها اسید تزریق کنیم و لایحه بدهیم برای مجازات و جریمه سگ‌داران. این‌جا واقعاً لازم است یکی از مشاهیر چیزی بگوید، اما چون نمی‌خواهیم شر به‌پا کنیم، می‌گذریم.

Labels:[ / ]
.مطالب اين صفحه تحت قانون «حقوق مؤلفين» است. چاپ بخشی يا تمام اين صفحه تنها با اجازه نويسنده ممکن است ©