فـيـلـم‌نـوشـتـه‌هـاFriday, January 16, 2015

شور و عشق و دانش و سلیقه، همه با هم

هنر پوسترهای سینمایی
احسان خوش‌بخت
192 صفحه، مصور (رنگی)
چاپ اول: تابستان 1393
192 صفحه، مصور
ناشر: کتابکده کسری

حالا شايد اين جوری نباشد، اما سال‌ها بود، تقريباً از آغاز سينما، که پوسترها نخستين واسطه آشنايی و برخورد تماشاگران با سينما بودند. بعدها هم اين پوسترها برای عده قابل توجهی از اين تماشاگر‌ها نشانه‌ای از عشق به سينما شدند. در روزگاری كه فيلم‌ها را فقط می‌شد روی پرده سينماها ديد، پوسترهای فيلم بيش از هر نشانه ديگری از فيلم‌ها بين آدم‌های عشق‌فيلم طرفدار داشت. حتی بیش‌تر از عکس‌های بازیگران و فیلم‌ها. کلکسیونرهای عشق سینما در کنار عکس‌ها و مجله‌ها و امضای بازیگران (و آن گونه که زمانی بین عشق‌فیلم‌های ایرانی رواج داشت، آلبوم‌های فیلم‌جفتی) خوره پوسترهای فیلم‌ و عاشق جمع کردن آن‌ها بودند. حتماً چيزی در اين پوسترها هست كه بيش از هر تصوير سينمايی ديگری، خارج از فيلم، عشق‌فيلم‌ها را مجذوب و شيفته خود می‌كند. انگار روح هر فيلم در پوسترش بیش از تک‌تک تصویرهای کاغذی و مقوایی‌اش جريان دارد. راز و جاذبه‌ای در آن هست حتماً، گاهی حتی بيش از ديدن نمايی از فيلم كه تصويرش يا گوشه‌ای از تصوير، بر پوستر نقش بسته است.
احسان خوش‌بخت يكی از عشق‌فيلم‌هاست كه هر عنصری از فيلم‌ها را دوست دارد. البته از آن عشق‌فيلم‌هايی نيست كه فريفته زرق‌وبرق و زلم‌زيمبوی سينما باشد، در سطح. حالا که سی‌وچهار ساله است اما حتی پیش از بيست‌سالگی‌اش هم که با او آشنا شدم، یک سينمادوست اصيل و عميق بود كه هميشه دانشی فراتر از سن‌وسالش داشت. می‌گفت که بیش‌تر فیلم‌های آرشیوش سیاه‌وسفید هستند؛ و این می‌دانید که چه معنایی دارد. اطلاعات را درست دريافت می‌كند، جذب و از آن خود می‌كند، از صافی سليقه و نگاهش می‌گذراند و آن را تبديل به دانش و سليقه زيبايی‌شناسانه خودش می‌كند. هر نوشته او برای من كه اولين خواننده نوشته‌هايش هستم يک تجربه و يک حادثه است. دلیلی هم برای مداهنه نیست. بس که او «درست» و نازنین است؛ و مهم‌تر از همه، بی‌ادعا و بی‌ادا، با وجود این همه دانایی و خوش‌سلیقگی.
همين كتاب پوسترهايش نشان از اين وجه از شخصيت او دارد، به اضافه شور و عشق خالصی به نشانه زنده بودن و تحرک كودک درون. انتخاب چهارصد پوستر برگزيده تاريخ سينما از دوره‌ها و كشورها و طراحان و كارگردانان مختلف از بين 28هزار پوستر، همراه با شرح و تفسير آن‌ها، فقط كار يک پوسترجمع‌كن نيست. همان دانش و ابزار و سليقه و شور و عشق عميق را می‌خواهد كه در وجود اين جوان نازنين هست. متن اولیه این کتاب، همان طوری که خودش هم در مقدمه‌اش اشاره کرده، ابتدا در شماره ویژه فهرست مطالب سال 1387 ماهنامه «فیلم» (تیر 1388) چاپ شد و سپس به پیشنهاد پرویز دوایی، خوش‌بخت با توسعه دادن متن و انتخاب پوسترهایی مناسب، آن را تبدیل به کتاب کرد: «لازمه انتخاب پوسترها گذراندن ساعت‌ها و روزهای متمادی در مقابل مانیتور کامپیوتر و زل زدن به چیزی حدود 28هزار پوستر سینمایی بود که در طول یک دهه گردآوری شده بود. تنها بخش سینما که مثل خود عملِ فیلم دیدن لذت مکاشفه در حین تماشا را دارد، هنر پوسترهای سینمایی است. چشم‌ها را آماده کنید!»

Labels: ,[ / ]
.مطالب اين صفحه تحت قانون «حقوق مؤلفين» است. چاپ بخشی يا تمام اين صفحه تنها با اجازه نويسنده ممکن است ©