فـيـلـم‌نـوشـتـه‌هـاFriday, November 21, 2014


در یک پیچ (یا پاگرد) تاریخی

نکته‌ای که همکارمان امید نجوان در مورد نقص‌های احتمالی سیستم دیجیتالی در یادداشتش نوشته که باید منتظر آینده ماند، از آن نگرانی‌هایی است که حتماً ذهن خیلی از فعالان فنی سینما را به خود مشغول کرده است. چند روز پیش در صحبتی با دوست‌مان عباس بهارلو می‌گفت حالا دیگر چندی‌ست که برای آرشیو فیلمخانه ملی ایران از تهیه‌کنندگان فایل فیلم‌شان را می‌گیریم، در حالی که تا چند سال پیش کپی سلولوییدی فیلم‌ها گرفته و در انبار فیلمخانه نگهداری می‌شد. حالا هاردهای پرظرفیت جای قفسه‌های حاوی قوطی‌های بزرگ فیلم را گرفته، اما اکنون این نگرانی وجود دارد که نکند وقتی ده سال، بیست سال، سی سال بعد سراغ فیلمی در یکی از این مخزن‌ها (هاردها) می‌رویم ببینیم نشانی از فایل مربوطه نیست و به‌اصطلاح عامیانه‌اش این فایل، یا چند فایل، یا اصلاً کل محتویات مخزن پریده و به قول مش‌قاسم، پنداری دوووووووووود شده رفته هوا.
از آغاز رواج پدیده سی‌دی و دی‌وی‌دی، حتماً شما هم شنیده‌اید یا خودتان با آن برخورد کرده‌اید که فیلمی روی دیسکی ذخیره شده اما چند سال بعد دیسک مربوطه به کل خالی شده است. همین اتفاق در مواردی روی هارد داخلی و خارجی کامپیوترها هم افتاده و فایلی پس از چند سال به خاطر شرایط نگهداری، امواج الکتریکی یا مغناطیسی یا به دلیلی غیرقابل‌درک، محو و ناپدید شده است. بهارلو می‌گفت راه‌حلی که اکنون برای پیشگیری چنین فاجعه‌ای به نظر ما و سایر سازمان‌های مشابه رسیده این است که چند «بک‌آپ» به عنوان پشتوانه مخزن اصلی برای جای‌گزینی در صورت نابودی احتمالی مخزن بگیریم و نسخه‌ای هم به شکل دی‌وی‌دی برای نمایش‌های موردی تهیه کنیم؛ که البته چنین بلایی ممکن است سر هر کدام از این نسخه‌ها و جای‌گزین‌ها بیاید.
اما در جریان گفت‌وگوی‌مان به این نتیجه رسیدیم که به هر حال ما به همراه سایر مردم دنیا در سر یک پیچ (یا پاگرد) فنی/ تاریخی هستیم. هر کاری که پیشگامان و مبدعان و فن‌کاران دیجیتال برای حل این مشکل و رفع این نگرانی کردند، ما هم همان کار را می‌کنیم. اگر عمر جهان باقی باشد، به هر حال این مسیری ناگزیر است. اگر هم نبود که جای نگرانی نیست.

Labels: ,[ / ]
.مطالب اين صفحه تحت قانون «حقوق مؤلفين» است. چاپ بخشی يا تمام اين صفحه تنها با اجازه نويسنده ممکن است ©