فـيـلـم‌نـوشـتـه‌هـاWednesday, October 26, 2011

اکشن مينی‌مال

مرگ کسب‌وکار من است
نویسنده و کارگردان: امیر ثقفی
مدیر فیلم‌برداری: نادر معصومی
تدوین: مستانه مهاجر
موسیقی: کارن همایون‌فر
صدابردار: محمد حبیبی
صداگذاری و ترکیب صدا: حسین ابوالصدق
طراح صحنه و لباس: شراره سروش
طرح و اجرای گریم: محسن دارسنج
بازیگران: پژمان بازغی، امیر آقایی، مریم بوبانی، ماه‌چهره خلیلی، کامران تفتی، اکبر سنگی، میثم غنی‌زاده، رامین راستاد، سونیا اسپهروم
مجری طرح و تهیه‌کننده: علی‌اکبر ثقفی. با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


مرگ کسب‌وکار من است فیلم اجراست و نشان می‌دهد که اگر ثقفی فیلم‌نامه پرورده‌تری داشت و در اجرا هم به ظرفیت‌های داستان توجه می‌شد، با فیلم پخته‌تری روبه‌رو بودیم. اما تا همین جا هم می‌شود امیدوار به ورود استعداد جوان و تازه‌ای به سینمای ایران بود.
از فیلم پیداست که امیر ثقفی دل‌بسته سینمای اجتماهی دهه 1350 ایران است و فیلمش ارجاع‌های مشخصی به تنگنای امیر نادری دارد، اما ساختار و روایت فیلمش امروزی است و کار فیلم‌بردار در این‌جا یکی از شاخص‌های برجسته فیلم است.
مرگ کسب‌وکار من است یک اکشن جمع‌وجور است که البته جز در چند سکانس اولیه‌اش برخوردی وجود ندارد و نبرد بقیه فیلم بین شخصیت‌ها با تقدیرشان و با طبیعت سرد و خشن است.
مرگ کسب‌وکار من است فیلمی مردانه است که البته به شخصیت‌هایش زیاد نزدیک نمی‌شود. فیلمی اجتماعی با رویکردی نمادین است که هرچند نمادهایش ممکن است چندان پخته به نظر نرسند، اما اجرای خوب‌شان ضعف فیلم‌نامه را می‌پوشاند. کلام در فیلم نقش کم‌رنگی دارد در حد دادن اطلاعاتی مختصر و اشاره به چند نکته مضمونی.
مرگ کسب‌وکار من است فیلم لانگ‌شات‌هاست و به‌ندرت تصویر نزدیکی از آدم‌ها می بینیم وگرنه روند مبارزه آدم‌ها با برف و سرمای کوهستان می‌توانست دست‌مایه خوبی برای تحریک احساسات تماشاگر باشد؛ به‌خصوص دختربچه فیلم با آن چهره معصومانه و دل‌نشین که حضورش در آن خشونت طبیعت، تکان‌دهنده است.
مرگ کسب‌وکار من است ربطی به داستان روبر مرل که فیلم عنوانش را از آن گرفته ندارد. این آدم‌ها معمولأ با جان دیگران کاری ندارند. آن‌ها بیش‌تر با جان خودشان کاسبی می‌کنند.

Labels:[ / ]
.مطالب اين صفحه تحت قانون «حقوق مؤلفين» است. چاپ بخشی يا تمام اين صفحه تنها با اجازه نويسنده ممکن است ©